AY BURCU

Ay burcu nedir?

Hepimiz burcumuzu biliriz. Fakat burcumuz diye adlandırdığımız burç aslında güneş burcumuzdur. Bunun dışında güneş burcumuz kadar önemli olmasa da ondan sonra en önemli burcumuz olan ay burcumuz vardır.

 

Ay burcu burcumuza en yakın olan burç, aynı zamanda duygusal kişiliğimiz ve bizi aynı burca mensup diğer bireylerden ayıran özelliklerimizdir. Ay burcu bilinmeden sadece güneş burcuyla bir insan tam olarak tanımlanamaz. Çünkü ay burcu kişiliğin duygusal yanına ışık tutar. Elbette insan kişiliği ve doğasını tek bir veri ile tam anlamıyla ifade etmek hem yanlış hem de yetersiz olacaktır. Bu yüzden astrolojide daha doğru kişilik analizi yapabilmek için ay burcunun bilinmesi önemlidir.

 

Bunu en güzel şekilde açıklamanın yolu nasıl bir gün 24 saat ve bu 24 saatin bir bölümü güneşin hüküm sürdüğü aydınlık diğer bölümü de güneşin yok olduğu karanlık ise burç hesaplanırken de sadece güneş burcunun hesaplanıp ay burcunun dikkate alınmaması bir günün sadece aydınlık saatlerini hesaplamak gibidir. Aydınlık ve karanlık bir bütünü oluşturdukları gibi güneş burcu ve ay burcu da insan kişiliğinin bir bütününü oluşturur.

 

Bugün burçlara inanmayan birçok insanın inanmama sebebi olarak öne sürdüğü birinci neden tüm insanlığın sadece 12 temel kişiliğe ayrılmasını saçmalık olarak görmeleridir. Oysaki astroloji sadece güneş burcundan ibaret değildir ve kişiyi temsil eden en önemli burç güneş burcu olmasına rağmen onu kendi burcuna mensup kişilerden ayıran birçok astrolojik unsur vardır. İşte ay burcu da bunlardan biridir. Elbette astrolojiye göre bütün akrepler ya da bütün koçlar aynı olmamakla beraber burçların arasında da bireysel farklılıklar vardır ve ay burcu da insan kişiliğinin yorumlanmasında dikkate alınması gereken temel yapı taşlarının en önemlilerindendir.

 

Ay burcu güneş burcundan sonra en önemli burcumuzdur. Ay burcundan sonra gelen önemli burçlar ise yükselen ve alçalan burçlardır. Tüm bu burçlar aslında insan kişiliğinin 4 temel yapı taşı gibidir ve kişilik analizi yaparken bu dört unsurun birden ele alınması daha doğru analiz yapmak açısından önemlidir.

 

Ay burcu da tıpkı güneş burcu gibi kişilik özellikleri üzerinde durur fakat duygusal kişiliğimize yöneliktir ve bizi aynı burçtaki diğer bireylerden ayıran kilit özellikleri belirtir. Hani bazıları burcumuzun özelliklerini pek yansıtmadığımızı söyler. İşte bu ay burcumuz, yükselen burcumuz ya da alçalan burcumuzun ağır basmasından olmaktadır. Hatta bazen bu burçlar o kadar ağır basar ki kişinin güneş burcunun bile ötesine geçebilirler. Örneğin boğa burcu kadınları zarafet ve dişilikleri ile ünlüdürler fakat çevrenizde erkek gibi konuşan, erkek gibi davranan hatta erkek gibi yürüyen bir boğa burcu kadınına da rastladığınız mutlaka olmuştur. Hatta bazılarımız çoğu zaman “burcumuz özelliklerini hiç yansıtmam” der. İşte bu insanların ihtiyacı olan biraz araştırma yaparak ay burcu, yükselen burç ve alçalan burçlarıyla ilgili de araştırma yapmalıdırlar.

 

Ay burcumuz duygusal kişiliğimiz diğer bir deyişle duygu burcumuzdur. Ay burcu bilinmeden sadece burcuyla bir insan tam olarak tanımlanamaz. Çünkü ay burcu kişiliğin duygusal yanına ışık tutar. Herhangi bir olay karşısında hissettiğimiz duygular aslında ay burcumuzdan aldığımız eğilimlerdir. Bir olaya karşı hissettiğimiz sevinç, üzüntü, hüzün, duygusal gel-git ve iniş çıkışlar aslında ay burcumuzun bize gönderdikleridir.

 

Ay burcuna bakarken unutulmaması gereken bir şey ayın doğum anındaki durumudur. Dolunay ise en fazla enerjiyi yayacaktır. Yine bununla beraber doğum anında dünyaya yakınlığı-uzaklığı, doğum anındaki gel-git etkisi ay burcumuzun bize göndereceği enerji ve kişiliğimizdeki etkisi üzerinde önemli rol oynar.

Ay burcu nasıl bulunur? - Ay burcu hesaplama

Ay saati hesabı yükselen burç hesabından daha basittir. Yükselen burç hesabı yaparken doğum saati bilmek gerekir çünkü gökyüzü hemen hemen her 4 dakikada bir değişkenlik gösterir fakat ay burcu hesabında farklı bir durum var.

 

Ay burcu hesaplamada doğum saatini bilmek çok önemli değildir çünkü ay acele etmez ay bir burçta 2 buçuk gün kalır. Bu yüzden doğum saatini bilmeyenler bu konuda endişelenmeyin ve aşağıdaki adımlara göre ay burcunuzu hesaplayın.

 

Doğum anımızda güneş hangi burçta ise ona güneş burcumuz deriz. Yine buna benzer şekilde ay hangi burçta ise ay burcumuz da odur. Ay burcunu hesaplamak yükselen ve alçalan burcu hesaplamaktan daha basittir. Ay burcunu hesaplamak için aşağıdaki adımları sırasıyla atın.

Yorumlar

Astrozia.com bir eğlence sitesidir. Sitedeki yazılar astroloji, burçlar, tarot sembolizmi, numeroloji, psikanaliz, rüya tabiri araştırmaları ve yazarın hislerini birleştirerek bütünsel yorumculuk anlayışına göre yazılmıştır.

 

Site kurucusu ve yazarı: Özlem Uçar

 

Bu sitenin yapımında esinlenen yardımcı kaynaklar:

 

Tarot Diva, by Sasha Graham

The Astrology Bible, by Judy Hall

The Ultimate Astrologer - By Nicholas Campion

The everything TAROT BOOK, by Skye Alexander

ENCYCLOPEDIA OF NUMEROLOGY - By Dr. M. KATAKKAR

Sigmund Freud - The Interpretation of Dreams, translated by Joyce Crick

The Dreamcatcher an A-Z guide to your dreams and what they mean By Philip Clucas

The Complete Idiot's Guide - Interpreting Your Dreams by MARCI PLISKIN and SHARI L. JUST Ph.D

The Dream Dictionary from A to Z (The ultimate a-z to interpret the secrets of your dreams) - Theresa Cheung

 

Bu sitede yazılanların tüm hakları Astrozia.com tarafından saklıdır. İzinsiz kullanılması, kopyalanması ya da yayınlanması kesinlikle yasaktır.