top of page

Koç burcu

woman24.png

KOÇ BURCU: (21 Mart- 20 Nisan)


Sayısı: 1

Elementi: Ateş

Cinsiyeti: Eril

Organı: Kafa

Astrolojik değeri: Mars, Pluto

Dost burcu: Terazi

Düşman burcu: Yengeç

Tarot kartı: İmparator, Savaş arabası

Yaşam mottosu: hızlı yaşa!

En iyi ilişki yaşayabileceği burç: Terazi


Koç burcu 0° ile Zodyak çemberini açan ilk burçtur. Dolayısıyla astrolojide birinci evin sahibi ve en yüksek liderlik vasıflarına sahip burçtur. Koç burcunun tüm burçlar içinde lider burç olmasının ve en yaratıcı ve enerjik burç olması kesinlikle bir tesadüf değildir ve sebebi ise çemberde işgal ettiği bu 0° 30° arasındaki dilimin özelliğidir.


Koç burcunun Zodyak çemberinde ev sahipliği yaptığı birinci ev henüz enerjinin kullanılmadığı ve en fazla olduğu noktadır. Bu enerji Koç burcundan Balık Burcuna gittikçe azalacak ve Balık Burcuna geldiğinde en az seviyeye inecektir. Bu yüzden Zodyakta en yüksek enerjiye sahip burç Koç en az enerjiye sahip burç ise Balık Burcudur. Tüm bunların yanı sıra Koç burcunun tüm burçların en önünde yer alması onun daha özgün ve yaratıcı bir kişiliğe sahip olmasının nedenidir. Bir başka deyişle, tüm burçların önünde yer alan Koç burcu doğal bir liderdir ve hiç kimseyi takip etmeyen, kendi çizgisinde hareket etmeye en yatkın burçtur. Esasında, onun tüm burçlar içinde emir almaktan en çok nefret eden burç olması zodyakta yer aldığı bu noktadan kaynaklanır. Koç burcu kimseyi takip etmez, kimseye özenmez ya da kimse gibi olmaya çalışmaz. Onun takip ettiği tek çizgi kendi çizgisidir.

Zodyak çemberindeki pozisyonundan dolayı koç burcuna mensup kişiler tüm burçlara oranla en fazla enerjiye sahiptirler. Onları yorgun ya da halsiz görmek mümkün değildir. Gençken de yaşlandıklarında de hep enerjik hep hareketlidirler. Bir şeye başlamak konusunda karar verdiklerinde hemen yerlerinden kalkar ve o işe başlarlar. En nefret ettikleri şey ertelemek ya da uyuşuk insanlarla çalışmaktır.


En klasik anlatımıyla Koç Burcu tüm burçların en önde gideni, en girişkeni ve en fazla liderlik vasıflarına sahip olanıdır. Bu yüzden bu burca mensup kişiler girişken, yol gösterici ve lider ruhludurlar. Hep ilk olmayı ve birinci olmayı severler. İkinci olmak onlar için bir yenilgidir. Atılgan, girişken ve cesurdurlar. Özgüvenleri oldukça yüksektir ve kimseden emir almaz kimsenin izinde gitmezler. Onlar için gidilecek tek yol kendi çizdikleri yoldur.

Koç Burcu ilk burç olması nedeniyle aynı zamanda Zodyaktaki en saf en az insan sarrafı burçtur. En son burç olan Balık Burcu tam anlamıyla bir insan sarrafı iken Koç tam tersine en saf ve naif burçtur ve kolay kandırılabilir. Karşısına çıkan her teklife atlamaya hazırdır ve iyice ölçüp tartmadan çok kez evet demesinden dolayı hayatta birçok kez zarar görecektir. Aynı zamanda aşırı heyecanlı ve fevridir ve yanar söner tabiatlıdır. Bir şeyi çok ister fakat çok çabuk da vazgeçer. Birçok kez Koç Burcunun başladığı işi bitirmediği görülmüştür onun bu özelliğinin arkasında yatan neden bu yanar döner tabiatıdır.


Koç Burcu tüm burçlar içinde en cesur olanıdır fakat bazen cesareti abartır ve tehlikeli işlere de korkusuzca girişir. Onun başına gelecek en büyük felaketler bu özelliğinden dolayı gelir fakat bu tabiatı asla değişmeyecektir. Risk almayı sever ve adeta kabuğundan çıkmak için yaratılmıştır. Yeniliklere bayılır, tekdüze hayatı sevmez hayatta hep yeni sayfalar açmayı ister.

Koç Burcunun kendine öz bir tarzı vardır. Kimseyi takip etmez, kimse gibi olmaya çalışmaz, kimse gibi giyinmez. Onun güzel bir proje ortaya çıkarması için hiçbir yerden fikir esinlenmesine gerek yoktur. Tüm burçlar içinde en yaratıcı ve en parlak fikirleri olan aynı zamanda en girişken burçtur. Fakat tüm bu pozitif özelliklerin yanında bir de negatif özelliği vardır ki o da bu burcun başlatmaya aşırı odaklı bir yaşam tarzı sürmesinden dolayı bazen bitirmeyi unutmasıdır. Koç burcu bir çok başarılı projenin yaratıcısı olabilir fakat genellikle bu projeler başkaları tarafından bitirilerek altına başkaları tarafından başarı imzası atılan projelerdir. Koç burcu başladığı işi bitirmeyi öğrenirse çok büyük insan olur.


Gezegeni Marsın etkisinden dolayı Koç Burcuna mensup kişiler kavgacı ve gürültülüdürler. Kabadayı ve kafaları vücutlarının önünde bir yürüyüş tarzları vardır. Patlamaya hazır bomba gibidirler. Onların bu sinirli ve agresif yapılarının ardında ilk burç olmaları ve numerolojik değeri olan 1 sayısının enerjisi bulunmaktadır. Her ne kadar sinirli de olsalar bu sinirli halleri çok uzun sürmez çabuk parlar fakat çabucak sakinleşirler Kinci ve intikamcı değiller. Bazı Koç Burcu bireyleri dengesizdir, bir anları bir anlarını tutmaz.


Koç Burcu özgürlüğüne aşırı düşkündür ve sadece kendi çizdiği istikamette ilerlemek isteyecektir. Ona yol göstermek işe yaramayacaktır çünkü bildiğini okur. Bu yüzden iş hayatında kesinlikle birinden emir alacağı bir işte çalışmaları tavsiye edilmez çünkü en nefret ettikleri şey emir almaktır. Askerlik aslında koç burcuna uygun bir meslektir fakat askerliği rütbeli olarak yapmalıdır. Kendi organizasyonunu kuracağı ve yöneticilik yapacağı ya da yaratıcı fikirlerini sunacağı tüm iş alanları koç burcuna uyar.

YORUMLAR

bottom of page