top of page

Koç burcu erkeği Oğlak burcu kadını uyumu

woman24.png

Koç burcu erkeği ve Oğlak burcu kadını bir araya geldiklerinde, karşılıklı enerjilerini korumak için çok çalışmaları gerekir. Hayata yaklaşımları neredeyse birbirine zıt görünebilir. Koç burcu erkeği, eylemin nereye yönlendirildiğini veya neye ulaşacağını düşünmeye zahmet etmeden hareket eder. Oğlak burcu kadını ise eylemden önce o eylemin kendisine ne kadar fayda sağlayacağıyla ilgilenir, her şeyi ölçüp tartar. Bu her iki burç için de çok büyük bir bireysel farklılıktır ve bir şekilde bu farklılığın üstesinden gelmeyi öğrenmeliler.


Fakat, bir Koç erkeğinin “başlatıcı” enerjisi ile Başak burcu kadınının “bitirme” odaklı yaklaşımı aslında bu kadar kötümser bir durum olmayabilir de. Koçun bir başka ateş burcu ile ilişkisinde belki de yaşamda her şey çok fazla “başlama” odaklı olacaktı. Onların ilişkilerinde başlanan bir şeyi bitirmeye yönelten bir enerjinin yokluğunda da her işin yarım kalması sorunsalı var. Bir başka deyişle, bitirmek yoksa başlamak tek başına bir başarı değil. Eğer, Koç erkeği ile Oğlak kadını bu durumu bir avantaja çevirmek isterse bu durum onlar için bir çatışma yaratmaz, harikalar yaratır!

Bir Koç burcu erkeği çok hızlı hareket eder. Bu bazen Oğlak burcu kadını için “çok fazla hızlı” olarak adlandırılabilir. Oğlak kadınına göre bu tehlikeli ve aşırı risk alınan bir yaşam tarzıdır. Oğlak, gereksiz risklerden kaçınır. Daha yavaş bir hızda hareket eder. Daha iyi tanımlanmış hedeflere ilerlemek ister. Bir Oğlak burcu kadını hiçbir şeye asla Koç erkeği gibi balıklama dalmayacaktır. Bu durum onların ilişkisinde bir “hız sorunu” olarak yorumlanabilir. Koça göre yavaş bir yaşam tarzı her zaman monotonluktur. Oğlak için ise Koçun hızlı yaşam tarzı tehlikelidir.


Oğlak burcu kadını genellikle oldukça sessiz ve alçakgönüllüdür, Koç erkeği ise çok daha gürültülü ve daha gösterişlidir. İkisi de çok inatçı ve kendi yollarının en iyisi olduğunu düşünüyorlar, aynı yönde ilerlediklerinde bu güzel bir durum fakat bir yol ayrımına geldiklerinde ilişkilerini zorlayabilir. Koç-Oğlak ikilisinin felsefeleri çok farklı: Koç kestirme yolu arar, Oğlak ise başarıya giden denenmiş uzun fakat “garanti” bir yol peşindedir. Koç “önce yaşarım sonra görürüm” der. Oğlak önce görmek, ya da en azından bir ışık görmek ister ve daha sonra o işe dalar.

Peki bu ikilinin tüm bu bireysel farklılıkları romantik bir aşk ilişkisinde kendini nasıl gösterir? Koç erkeği genellikle bu ilişkinin doğru bir ilişki olup olmadığından emin olmadan ilişkiye doğru ilk adımı atan olacaktır. Oğlak kadını ise ilk başta biraz geri çekilip ilişkinin nasıl olacağına dair derin düşüncelere dalar. Bu ilişkide aceleci olan kesinlikle Koç. Öte yandan Oğlak, potansiyel bir aşk partnerinin hayatta ilerlemelerine ne kadar yardımcı olabileceğini analiz etmeyi sever ve bunu, ilişkiyi sürdürüp sürdürmeme kararlarının temeli olarak kullanır. Ancak bu ikisi buluşup bir araya gelebilirlerse, kendi başlarına öğrenemeyecekleri şeyleri birbirlerine öğretebilirler.


Koç, Mars Gezegeni (Tutku) tarafından ve Oğlak Gezegeni Satürn (Karma) tarafından yönetilir. Tıpkı Koç ve Oğlak burcunun ortak bir zemin bulmak için mücadele etmesi gerektiği gibi, bu Gezegenler genellikle birbirleriyle değil birbirlerine karşı çalışırlar. Ancak bu ikisi, özellikle bir projede birbirlerine kesinlikle yardımcı olabilirler: Satürnün güçlü sebat gücü vardır, ancak Mars, işleri halletmek için gereken enerjiye ve güce sahiptir. Zodyaktaki bu iki işaret, işyerinde yatak odasındakinden daha iyi bir ikili olabilir! Her iki taraf da kararlı olma eğilimindedir ve ikisi de kolayca pes etmez; eğer enerjileri pozitif yollarla yönlendirilmezse bu gezegenler birlikte birbirlerine zulüm, hatta şiddet uygulayabilir.

Tüm bunların yanı sıra Koç bir ateş burcudur ve Oğlak bir toprak burcudur. Koç dinamik, Oğlak ise statiktir. Oğlak kadını ayaklarının yere daha sağlam basmasını ister ve daha pratiktir. Koç, analizci değildir. Analiz etmeden bir işe girişir. Oğlak burcu kadını ise kendine şu soruyu sorar: “Hayallerime doğru ilerlerken bu işe girişmenin bana bir faydası olur mu?”. Fakat Koç yalnızca arzu ettiği şeyleri görür ve aklında hiçbir plan olmadan onun peşinden gider.


Aynı zamanda Koç yüzeydeki liderdir. İşleri ilerletmek için acele eder ve yoldaki tüm engelleri yıkar. Unutmayın o bir Marslı! Koçun bir sloganı da şudur: “Her Koç asker doğar”. Koç doğduğu anda savaşmayı bilir. Hayallerine ve hedeflerine giden yolda önüne çıkan her engeli aşma konusunda arzuludur. Ancak Oğlak kadını daha sorumludur. Bir işin kendisine zorluk çıkaracağını gözlemlemişse o işe hiç girişmemeyi tercih eder. Eğer bir ilişki yaşıyorlarsa onların yaşama bu farklı bakış açıları ilerleyiş biçimlerini etkiler doğal olarak ilişkilerini zorlaştırıcı bir unsur olarak belirebilir.


Fakat, yine de bu ikisinin de boynuzlu bir hayvanı temsil eden burçlar olduklarını unutmayalım. Ne yaparlarsa yapsınlar, asla boynuzlarını çakıştırmamalılar. Eğer bir ego savaşı ya da inatçılık noktasına girerlerse bu ilişkilerinde kopmaya sebep olabilir. Eğer birleşip boynuzlarını yaşamın zorluklarına doğrulturlarsa başarmayacakları hiçbir şey yoktur. Fakat birbirlerine doğrulturlarsa işleri çok zor.

KOÇ BURCU: (21 Mart- 20 Nisan)

Sayısı: 1

Elementi: Ateş

Cinsiyeti: Eril

Organı: Kafa

Astrolojik değeri: Mars, Pluto

Dost burcu: Terazi

Düşman burcu: Yengeç

Tarot kartı: İmparator, Savaş arabası

Yaşam mottosu: hızlı yaşa!

En iyi ilişki yaşayabileceği burç: Terazi

OĞLAK BURCU : 22 Aralık - 21 Ocak

Sayısı: 10

Elementi: toprak

Cinsiyeti: Dişil

Organı: Dizler, kemikler, dişler

Astrolojik değeri: Saturn

Dost burcu: Balık

Düşman burcu: Koç

Oğlak burcunu temsil eden Tarot kartı: Şeytan

Yaşam mottosu: Engeller beni yıldıramaz!

En uyumlu ilişki yaşayabileceği burç: Yengeç

Oğlak burcunun pozitif özellikleri:

Pratik, disiplinli, güçlü, azimli, kuralcı, görev duygusu gelişmiş , sistematik, olgun , güvenilir, otoriter, sağlam, bağışıklık sistemi güçlü, özgüveni yüksek, hastalıklara dayanıklı, sırtı kolay yere gelmez, her felaketten sağlam çıkar, zorluklardan korkmaz, problemsiz hayatı sıkıcı bulur, en ağır sorumlulukları alabilir.


Oğlak burcunun negatif özellikleri:

Tutucu, inatçı, kaba, şanssız, tutucu, yavaş, muhafazakar, kibirli, şüpheci, affetmeyen ,merhametsiz ,  sabit fikirli, adaletsiz, aşırı kuralcı, maddiyatçı, önce iş sonra aşk, başarıya geç ulaşır, takıntılı, kontrol takıntısı olan, parayı seven, bir şeye inandı mı fikirleri değişmeyen, hayatı zorluklarla dolu.

Koç burcu pozitif özellikleri:

Lider, enerjik, önde, rehber, yol gösterici, yaratıcı, sıcak, güler yüzlü, yönetici, doğuştan lider, kitleleri arkasına alabilen, siyasetçi, hareketli, aksiyon sever, tarz sahibi, kimseye özenmeyen, doğal, özgüveni yüksek, hızlı, çabuk, atılgan, iddialı, girişken, hırslı, kararlı, maceraperest, cesur, korkusuz, çocuk ruhlu, başlatan, ön ayak olan, bir projeyi yokken var eden, halsizlik sorunu yaşamaz, yarışmayı sever, özgürlüğüne düşkün, organizatör, motivasyonu yüksek, heyecanlı, tutkulu, istekli, konuşkan, laf açan, zeki, sosyal, dışa dönük, deli dolu, yönü belli, kin tutmaz, Yenilikçi, yaratıcı, İlginç fikirleri, projeleri olan.


Koç Burcu negatif özellikleri:

Saf, çabuk kanan, asi, kaba, sabırsız, şıpsevdi, dik başlı, fevri, burnunun dikine giden, söz dinlemeyen, tecrübesiz, egoist, agresif, sinirli, benmerkezci, inatçı, değişken, plansız, bir gün öyle bir gün böyle, düşünmeden dalan, kavgacı, kabadayı, sert, anı yaşar, insan sarrafı değil, herkese güvenen ve inanan, ikinci olmayı gururuna yediremeyen, yenilgiyi hazmedemeyen, başlatır ama bitirmez, uzun vadeli planlar yapamaz, anı anını tutmayan, emir almayı sevmeyen, çabuk sever çabuk bırakır, aniden parlar aniden söner, yenilgiyi hazmedemeyen, monoton hayat istemeyen, çabuk yanar çabuk söner, düşünmeden hareket eden, çabuk sıkılan, yanar söner tabiatlı.

YORUMLAR

bottom of page