top of page

Kova burcu erkeği evlilik hayatı

woman24.png

Evlilikte Kova burcu erkeği

Liberal ve bağımsız Kova burcu erkeğinin yaşamının amacı dünyayı daha güzel ve yaşanır bir gezegen haline getirmektir. Yaşam mottosu “dokunduğunu güzelleştir” Kova erkeği hayatın her alanında olduğu gibi evlilikte de bu tutumu sergiler. Her şeyi değiştirmeye gücü yetmese de en azından kendi küçük dünyasını, eşiyle yaşadığı yuvasını ve hayatını daha yaşanır ve daha eğlenceli kılmayı bir felsefe edinmiştir.


Konformist olmayan doğası Kova burcu erkeğinin “tahmin edilemez” davranışlar sergilemesine sebep olur. Evlilik yaşamı için de bu durum söz konusu. Ne zaman ne yapacağı belli değil, belli bir yemek saati yok (ne zaman acıkırsa), her an yerinden kalkarak yeni bir şeye girişebilir. Fakat onun bazen bu ani değişimleri yaşam yönünü de etkileyebilir. Bir yönde ilerlerken aniden başka bir şeyin içine dalmak isteyebilir. Bu özellikle toprak elementi mensupları için çok can sıkıcı olabilir. Çünkü toprak burçları bir yeri beğenirlerse o toprağa bağlı kalırlar. Kova burcu ise bir toprak değil. Bir başka deyişle onun ait olduğu topraklar sanki yok gibi. O her zaman ve her yerde. Peki bu onun evlilik yaşamını nasıl etkiler? Ani kararlarına partnerini de sürüklemeye çalıştığında.

Tipik bir hava elementi mensubu olarak bir Kova burcu erkeği bu elementin yönetimindeki zihinsel boyutta yaşar. O, bir su grubu erkeği gibi duygusal alemin çocuğu değil. Kendisiyle buluşacak bir partner yalnızca zihinsel boyutta buluşmalı ve bu boyutta anlaşmalıdır. Bir başka deyişle “kafalarımız uyuşuyor” denebilecek bir partner Kova burcu için ideal bir eştir ve onunla bir ömür geçirmeye değeceğiniz düşünür. Peki ya o beyaz tenli, kızıl tenli ve ince topuklu ayakkabılar giyen seksi kadın? Bir Kova burcu erkeği bu kadına yalnızca bakmaktan ya da gerektiğinde cinsel beraberlik yaşamaktan belki hoşlanır. Fakat evlilik? Hayır! Kovayla kafası uyuşmayan bir kadın asla onunla uzun süre evlilik yaşayamayacaktır. Eğer bir kova burcu erkeğini evliliğe ikna etmek istiyorsanız kırmızı ojelere ihtiyacınız yok.


Hava elementi mensubu yapması bazen evlilikte eşiyle ufak “duygusallıktan çok uzaksın” tartışmalarına girmesine de sebep olabilir. Bir Kova burcu erkeği Venüslü bir Boğa erkeği gibi kalp şeklindeki objelerle süslenmiş pembe mumların yandığı loş ışıkta evlilik teklif etmeyebilir. Evlilik yıldönümlerini de böyle mekanlarda yapmayabilir (o da evlilik yıldönümünü hatırlarsa). Romantizm onun için her şey olmadığından bir Kova burcu erkeği size umulmadık bir yerde evlenmek istediğini söyleyebilir. Bazen otobüste, bazen trende, bazen sinemada hatta belki de lahmacuncuda. Kovanın romantizm yaşamak için romantizm kokan bir mekana ihtiyacı olmaz! Sakın ama sakın ona bu davranışlarından dolayı “odun gibi erkek” muamelesi yapmayın. Onun da yaradılışı bu. Onu olduğu gibi alın, eğer evlilikte bir Kova burcu erkeğini duygusal beyaz atlı prense dönüştürmeye çalışırsanız hayatınızdan bir rüzgar gibi esip geçebilir.

Evlilikte cinsellik zamanına gelince, bir Kova burcu erkeğini bazen öyle bir şey tahrik edebilir ki buna siz bile şaşıp kalabilirsiniz. Zihinsel boyutta yönetilebilen hava çocuğu Kova bir kadının dış görünüşünden çok entelektüel yapısından ve zekasından tahrik olur. Onu tahrik etmek için ince topuklu ayakkabılara, kırmızı ojelere ya da bir jartiyere ihtiyacınız yok. Bazen özgüven kokan bir bakış, bazen başarılı bir iş kadını olmanız ya da zekanız onun için bir tahrik unsurudur.


Kova burcu erkeğinin evlilik hayatında da kırmızı çizgileri mutlaka olacaktır. Bunlardan en belirgini onun özgürlüğü. Asla ama asla onu yaşamda bir yönde ilerlemekten alıkoymaya çalışmayın. Eşi olarak gitmek istediği her yönde mutlaka sizi de götürecektir. Eğer idealist Kovanızı ideallerinden uzaklaştırmaya çalışırsanız oraya yine de gider, ama sizsiz gidebilir. Bu yüzden onun bağımsızlık ihtiyacını mutlaka karşılamayı öğrenmelisiniz. Aksi taktirde evlilikte çatışmalar olabilir. Onun çocuk yetiştirme tarzı bile geleneksel çocuk yetiştirme tarzından uzak olabilir. Yine de yapmak istediği şeyler konusunda özgürlük bekler.

Kova burcu erkeğinin evliliğinde bir eşin yapması gereken en güzel davranış onun rüzgarın götürdüğü her yönde hareket etmesine izin vermek olmalıdır. Asla unutmayın, Kova doğru kadını bulmuşsa zaten orada arabasını park etmiştir. Onun bu bağımsızlık ihtiyacını anlayın ve ani yön değişimlerinden rahatsız olmadan onunla yaşamayı deneyin. Ayrıca tıpkı zekaya hayran olması gibi sizden de bunun karşılığını onun zekasına güvenmek olarak bekleyecektir. Bırakın yön değiştirsin, eninde sonunda yolunu bulacaktır. Ona özgürlüğünün tehdit altında olmadığını hissettirin.


Kova burcu erkeğinin evlilik yaşamında karşılaşabileceğin en büyük sorun aşık olduğunda onu nasıl göstereceğini bilememesidir. Ne de olsa o bir Satürnlü. Geleneklerden hoşlanmıyor ve geleneksel olan hiçbir şeyi tapmıyor. Diğer erkekler aşklarını eve çiçekler ya da çikolatalar getirerek gösterebilir. Kova belki bunu yapmak yerine sizinle akşam televizyon izlemek isteyecektir. Sakın böyle yaptı diye onun sizi sevmediğini düşünmeyin. Çünkü Kova burcu erkeği “tipik aşık adam” görüntüsüne bürünemese de içten içe sizi çok seviyor olabilir.


Bir Kova burcu erkeğinin çocuklarıyla ve ev yaşamındaki hali ve durumuna gelince. O aslında çok iyi ve sorumluluk sahibi bir baba olabilir. Fakat onun için güzel ya da huzurlu bir ev güzel mobilyalarla döşenmiş bir ev olmaktan ziyade çocuklarının özgürce yaşayabileceği ve yeteneklerini özgürce sergileyebilecekleri bir yuva olmalıdır. Akşam 7 de yemek yenilecek ya da şu saatte yatılacak gibi kuralların evde uygulanmasına karşı çıkabilir. Çünkü, o çocuklarını da kendisi gibi özgür yetiştirmeyi isteyen bir babadır. Her şeyin en pahalısının en iyisi olmadığına inanır. Bir Aslan burcu erkeği gibi çocuklarım en pahalı özel okullarda okusun takıntısı onda olmaz. Bunun yerine çocukların en iyi okullarda okumuyor olsa bile kariyerde yönlerini tayin etmeleri için rehberlik etmeyi tercih edecektir.

YORUMLAR

bottom of page