top of page

Başak Burcu : 23 Ağustos - 22 Eylül

woman17.png

Başak burcu bileşenleri

 

Sayısı: 6

Elementi: toprak

Cinsiyeti: Dişil

Organı: Bağırsak ve sindirim sistemi

Astrolojik değeri: Merkür

Dost burcu: Akrep

Düşman burcu: Yay

Tarot kartı: Ermiş

En uyumlu ilişki yaşayabileceği burç: Balık

Başak burcu hakkında

Yaşam okyanusunda Başak burcunu bulmak biraz zor olabilir. Çünkü o ne bir Aslan gibi parlak, gösterişli ve seslidir ne de Koç gibi girişken. Aslında bir yüksek güç tarafından çağırılmadıkça Başak burcu insanları spot ışıklarından uzaklaşabilirler. Onlar hiçbir zaman Aslan burçları gibi şovun yıldızı olmazlar fakat yine de partiyi mümkün kılan insanlardır. Yaşamı organize eden, hataları düzelten ve sahneyi şov için kusursuz bir şekilde hazırlayan başaklardır. Bir başka deyişle, Başak şovun yıldızı olmasa da sahne onsuz da kurulamaz.

Başak burcunun pozitif yönleri:

 

Seçici, ayrımcı, pratik, analitik, yararlı, dakik, dikkatli, detaycı, titiz , düzenli, disiplinli, derli toplu, becerikli, yardımsever, uyumlu, dengeli, çalışkan, mütevazi, dürüst, düzenli, ince farkları görme kabiliyeti, zevk sahibi olma, analiz, gayretli, organize çalışan, sabırlı, başladığı işi bitiren, güzel giyinen, evi temiz, mükemmeliyetçiliği abartabilen, tutucu, değişime direnen.

 

Başak burcunun negatif yönleri:

 

Şüpheci, önyargılı endişeli, kuruntulu, ince eleyip sık dokuyan , geleneklere aşırı bağlı, zorluk çıkaran , önemsiz şeyler üzerinde fazlaca duran, mükemmeliyetçi, kolay kolay beğenmeyen,  zor insan, aşırı titiz, kılı kırk yaran, sabit fikirli, ikna edilemeyen, inatçı, değişime aşırı direnen, aşırı detaycı.

 

Başak burcu hakkında

 

Mükemmeliyetçi ve detaycı Başaklar adeta Zodyakta “kalite kontrol” görevlileri gibi çalışırlar. Son derece iyi ayarlanmış stil, kalite ve zevk anlayışına sahiptirler. Bir ürünün en yüksek standartlarda hazırlanması için tüm kontrolleri dört dörtlük yapabilirler. Aşırıya kaçmazlar. Çok ilginç olmasına rağmen tüm bu büyük iş sonrasında Aslan burcu insanları gibi övgü ya da pofpoflanmaya bile ihtiyaç duymazlar. Onlar için kalite kontrol görevi aynı zamanda bir hobi gibidir. Yaşamlarının her alanında en güzel ayarı ve en mükemmeli arayış içindedirler.

Başak burcu insanı tam anlamıyla mükemmeliyetçi organizatördür. Kusurlar üzerinde müthiş çalışır fakat onun bu özelliği bazen çevresindekileri çılgına çevirebilir. Utangaç ve çekingen değillerdir fakat ilgi de aramazlar. İşleri arka planda halletmek konusunda bir sorunları yoktur. Şovun yıldızı olma işini Aslan burcuna bırakabilirler. Pofpoflanmaya ihtiyaç duymazlar. Onlar için en büyük ödül mükemmel bir şekilde kurmuş oldukları organizasyonun kusursuz işleyişini izlemektir. Organizasyon kurma işini bir sanat icra eder gibi yaparlar.

 

Başak burcu insanları ilginç bir arka plana sahiptir. Spot ışıkların çok düşkün olmadıklarından arka plana oturmayı tercih edebilirler. Bir ortama gittiğinizde onlara dikkat edin. En ortada ve göz önünde olan masada değil arkalarda bir yerde masa kapma derdine düşerler. Bu onları Zodyakta diğer burçlardan ayıran nadir bir özelliktir. Giyim tarzları da düzgündür fakat aşırı göze batan dikkat çeken giyimi sevmezler. Aslan burcu insanları gibi parlak nesne sendromuna kapılmazlar. Sadelik her zaman tercihleridir.

 

Çok fazla gösterişli, güzel giyimli bir partner arama ihtiyacı içine girmezler. Biraz fazla detaylara dikkat edebilir, kusurları hemen yakalar hatta asimetrik olan şeyleri simetrik yapabilecek kadar ortamı düzenleme takıntısına sahip olabilir fakat bu yine de partnerinde dört dörtlük dış görünüş aradığı anlamına gelmiyor. Bir başak burcu insanıyla görüşeceğiniz zaman uyumlu ve şık giyinin fakat asla dikkatleri üzerinize toplayacak kadar ayarı kaçırmayın. Başaklar kendileri spot ışıklarını sevmedikleri gibi partnerlerine spot ışıklarının doğrultulmasını da sevmezler.

Toprak elementi ve Başak burcu

elements compatibility.png

Başaklar da Boğa ve Oğlaklar gibi bir toprak elementi burcudur ve topraklar Zodyakta bel kemiğidir. Hepsi dünyevi işlere odaklı, pratik ve sonuca bakan yapıya sahiptir. Topraklılar aynı zamanda ruhsal enerjinin başarıya dönüşmesi ve dünyevi alemde gerçeğe dönüşmesi için en büyük rolü oynarlar. Yaratıcılık konusunda pek iyi olmasalar da bir projenin tamamlanmasını sağlayan 

bireylerdir. Özellikle ateş ve su elementinden gelen yaratıcılık dalgası fiziksel alemde gerçeğe dönüşmek için mutlaka toprak elementine varmak zorundadır.

Başakların elementi toprak aynı zamanda oldukça katı ve sabit bir elementtir. Bu yüzden diğer topraklılar gibi Başaklar da yer değiştirmeyi ve değişimleri çok sevmezler. Bir yerde kendine rahat, huzur ve istikrar bulmuşsa onu başka bir yere götürmek hiç de kolay olmaz. Hayatta en nefret ettikleri şey ani değişimler ve ani kararlar vermektir. Bazen aşırı inatçı ya da sabit fikirli olabilirler. Fikirlerini ve yönlerini kolay kolay değiştirmeyen insanlardır. Topraklılar kendileri gibi başka toprak grubu burçlarla belki aynı dünyaların insanlarıdır fakat inatlaştılar mı bu inadın sonu hiçbir yere varamaz. En büyük zaafı su grubu burçlara (Akrep, Balık, Yengeç) gösterirler.

İş hayatında Başak burcu

Başakların hepsi işkolik değildir. Bununla birlikte projeye dahil olmadıklarında genellikle bir hoşnutsuzluk  hissi vardır. İş yaşamında düşük performans korkusu genellikle güçlüdür. Başaklar işleri iyi yapmak isterler ve bunun karşılığında ödül almasalar bile bir işin iyi yapılmayışından rahatsız olurlar. Bazıları titizdir ve kendilerini mükemmelden daha azını yapmamak konusunda ikna etmişlerdir. Bazen “ya hep ya hiç” diyebilirler. Yeri geldiğinde aşırı mükemmeliyetçi olarak iş arkadaşlarını çileden çıkarabilirler. Her işte bulacakları bir kusur mutlaka vardır.

 

Pratik Başak burcu insanları her ne kadar aşırı kontrolcü olsalar da bazı işleri otomatik pilota bağlamayı severler. Fakat, bunu yapabilmeleri için sisteme güven duyma ihtiyacı hissederler. Eğer otomatik pilot işleri kendisinden daha iyi halledemiyorsa yine bir kontrolcü olarak davranır ve işi devralırlar. Bir şeyi yaparlarsa gerçekten en iyisini yapmak isterler ya da yapmamayı daha uygun görebilirler. Dünyada iz bırakmadıklarını düşünen çok olsa da başaklar arkalarında harika tamamlanmış projeler bırakan insanlardır.

 

Başakların birçoğu çalışma yöntemleri konusunda aşırı korumacı davranabilirler. Bir işi başkasına atamak fikri başakların çok tuttuğu bir fikir değildir çünkü kendisinden daha iyi yapacak biri olduğuna bazen inanmayabilirler. Söylemeseler de gizliden gizliye bütün işleri en iyi yapan kişinin kendisi olduğunu düşünürler. Başkasına işi bırakmaktansa işe koyulup ellerini kirletmeyi tercih eder. Merkür gezegeni onları aynı zamanda entelektüel ve araştırmacı yapmıştır. Daima bir işi daha iyi yapma yöntemlerini araştırırlar.

Aile yaşamında Başak burcu

Zodyakta ailesi için kendini alevler içine atacak bir burç varsa o da Başaktır. Evi Başak burcu insanlarının kalbinin olduğu yerdir. Yaşamda en önemli şey! Evde yaşayan herkesin özellikle fiziksel sağlık durumu mükemmel olmalı. Evinde yaşayan birinde en ufak bir sorunda doktora koşan kişi başak burcudur. Yaşamının her alanında düzen ve intizam isteyen ve her şeyin simetrik olmasını takıntı haline getiren Başaklar aile yaşamında da her şeyin yolunda gitmesini isterler. Ailede birinin mutsuzluğu başak burcunun mutsuzluğudur.

 

Başak burcu insanlarının evleri her zaman derli topludur. Onun evinde hiçbir şey asimetrik değil. Fakat, bu onda biraz fazla disiplin tutkunu olmaya yol açabilir. Yalnızca fiziksel temizlik değil yaşamın da derli toplu olmasını ister. Saat kaçta kalkılacak, ne zaman yatılacak ve ne zaman akam yemeği yenecek, tüm bunlar başak burcu insanlarının evinde belirlenmiştir. Fakat, evde yaşayan kişilerden bu duruma itiraz edenler olabilir. Başaklar aynı zamanda evde rahat ve huzur arayan kişilerdir. Sıcacık bir evde uzanılacak yumuşak ve konforlu kanepeler başak burcu için dünyalara bedeldir. O, gösteriş meraklısı olmayan bir burç olarak evinde pahalı dekorasyona çok meraklı değildir fakat her şey uyumlu olmak zorunda.

Merkür gezegeninin Başak burcuna etkisi

merkür.png

Başak burcu iletişimci gezegen Merkür tarafından yönetilir ve bu gezegen onları çok iyi bir denetleyici, gezgin ve araştırmacı yapar. Başak burcu insanlarında “kendi kendine öğrenme modülleri” bulunur. Huzursuzca sorgulayan ve onları öğrenmeye teşvik eden bir akıl adeta onları yönetir. Eğlence için iletişim kurarlar ve eğlence için öğrenirler. İçinde yaşadıkları dünyayı ve dokundukları her şeyi bu bilgiyle güzelleştirirler. Merkür onları aynı zamanda hızlı düşünürler 

yapmıştır fakat çok ilginç olsa da toprak elementi bu hızı keser. Başak hızlı düşünüyor olsa bile hareketleri bazen yavaş olabilir.

Merkür gezegeni İkizleri de yönetmesine rağmen Başak burcu İkizlerden oldukça farklıdır ve Merkürden farklı enerji alır. İkizler hem gezegeni Merkür hem de elementi havanın hızlı enerjileri yüzünden hem hızlı düşünen hem de hızlı hareket eden bir iletişimcidir. Fakat, Başak Merkürün tamamen zıt enerjisi tarafından yönetilir. İkizler çıktı ve ifade ile ilgiliyken Başak  girdi ve işletmeyi yönetir. Bu yüzden bu iki burcu aynı gezegen yönetiyor olsa bile dünyaya sundukları enerji ve görevler birbirine tam anlamıyla zıt olabilir. Başak burcu insanları bilgisayar gibidir ve en karışık bilgi kümesini bile organize, açık kavramlara dönüştürür.

Aşk ve seks hayatında Başak burcu

Dünyevi bir element olan toprak tarafından yönetilen Başak burcu insanlarının aşk hayatları ve cinsellikleri bazen iş hayatlarına benzer. Olacaksa en iyisi ve mükemmeli olacak, ya da hiç olmayacak. Sadece ilişki yaşamış olmak için ilişki yaşamazlar, sadece sevişmiş olmak için de sevişmezler. Kaliteli zaman geçirmeye önem veren insanlardır. Tipik bir organizatör ruhlu burç olarak yatak işlerini de organize etmeye ve yönetmeye çalışabilir. Küçük sorunlara takılabilir hatta bu sorunları daha iyi bir ilişki ya da cinsellik için dile getirebilir.

 

Başak burcunun aşk hayatı doğrudan sevgi ifadeleriyle dolu değildir. Metodik ve entelektüel olarak baskın olan her Başak zihninde partnerlerinin takip etmesi gereken bir denklem varmış gibi görünebilir. Merkür tarafından yönetilen Başaklar gizli düşünürlerdir ve aşk yaşamlarına da bu durumu biraz yansıtabilirler. Sezgileri kuvvetli bir partner onların bu özelliğini sezerse aşk hayatlarında başları belaya girebilir. Başaklar her şeyi  (partnerlerinin aklından geçeni bile) anlamaya yönelik tuzak sorular sormalarıyla da ünlüdür.

 

Bir Başak sıradan sevgililere sahip olmaktansa istikrarlı bir ilişkiyi tercih edecektir. Başaklarda güven istikrarlı bir şekilde inşa edilmelidir. Hızlı bir şekilde ilk tanıdıklarına güvenmezler. Partnerine güvenmesi zaman alır. Çoğu durumda romantizme yavaş, dikkatli bir şekilde girer ve ciddi bir şeye başlamadan önce bir kişiyi tanımaya zaman ayırmayı sever. Fakat onun bu kadar sabırlı ve istikrarlı duruşuna bakmayın, derin ve şehvetli ihtiyaçları vardır. Yine de onun partnerini analiz etme arzusu yeri geldiğinde şehvetini bastıracak kadar büyüktür ve önce analizini bitirmeyi tercih edebilir.

Yorumlar:

bottom of page