Başak burcu

  • Sayısı: 6

  • Elementi: toprak

  • Cinsiyeti: Dişil

  • Organı: Bağırsak ve sindirim sistemi

  • Astrolojik değeri: Merkür

  • Dost burcu: Akrep

  • Düşman burcu: Yay

  • Tarot kartı: Ermiş

  • En uyumlu ilişki yaşayabileceği burç: BalıkBaşak burcunun pozitif yönleri:


Seçici, ayrımcı, pratik, analitik, yararlı, dakik, dikkatli, detaycı, titiz , düzenli, disiplinli, derli toplu, becerikli, yardımsever, uyumlu, dengeli, çalışkan, mütevazi, dürüst, düzenli, ince farkları görme kabiliyeti, zevk sahibi olma, analiz, gayretli, organize çalışan, sabırlı, başladığı işi bitiren, güzel giyinen, evi temiz.


Başak burcunun negatif yönleri:


Şüpheci, önyargılı endişeli, kuruntulu, ince eleyip sık dokuyan , geleneklere aşırı bağlı, zorluk çıkaran , önemsiz şeyler üzerinde fazlaca duran, mükemmeliyetçi, kolay kolay beğenmeyen,  zor insan, aşırı titiz, kılı kırk yaran, sabit fikirli, ikna edilemeyen, inatçı, değişime aşırı direnen, aşırı detaycı.

Başak burcunun genel özellikleri:

Başak burcu burçlar serisinin en ortasındaki burçtur. Bu yüzden dolayı ne girişimci ne de iş bitirici değillerdir fakat ilerleyen bir sürecin gelişimine ve ilerlemesine inanılmaz derecede büyük katkıları olur. Son derece akıllı ve detaycı insanlardır. Hataları arayıp bulmakta ve düzeltmekte en iyi burçtur fakat bazen bu huyları ve aşırı detaycılıkları çevrelerindeki insanları çileden çıkaracak boyutlara ulaşabilir.


Başak burcu insanı titiz ve düzenlidir ve aynı titizliği çevresindeki insanlardan da bekler fakat genellikle bulamaz. O kadar düzenli bir burçtur ki Başak burcunun evine gittiğinizde her şeyin simetrik ve derli toplu bir şekilde yerleştirildiğini göreceksiniz. Organize etme ve planlamaya yönelik işlerde detaycılıkta zodyaktaki en becerikli burç başaktır.

Başak burcu insanı sürekli düzeltme ve iyileştirmeye doğru yol almayı sever. Hem kendi yaşam alanında hem de çevresinde gördüğü bütün sorun ya da aksaklıklara bir nevi de olsa el atmak ister. Onun için iyileşmek yaşam sürecinin bir parçasıdır ve her şey hep iyiye gitmeli ve düzen içinde ilerlemelidir. Sürekli mükemmellik peşinde koşar ve bu mükemmeliyetçiliği yüzünden eleştiri yapmaya biraz fazla meraklıdır.

Başak burcu uzun vadeli planları ve düzeni sever. Yardımsever, çalışkan ve analizcidir. Ona göre bir şey dört dörtlük yapılmalı ve kusursuz bir şekilde tamamlanmalıdır. Göze hoş görünmeyen ya da düzensiz duran her şeyi ortadan kaldırır. Onun evinde göz zevkinizi bozan hiçbir şey bulamazsınız. Kendi kişisel bakımı ve giyimi konusunda da aynı şey geçerlidir. Giydiği renkler ve kıyafet uyumu düzenlidir, hiçbir şey gözünüze aşırı gelmez.

Aynı zamanda aşırı derecede detaycı ve mükemmeliyetçidir. Temiz, titiz ve düzenlidir, dağınıklıktan ya da düzeni bozan göze aşırı derecede batan şeylerden hoşlanmaz. Hem bulundukları ortamın hem de yaşadıkları hayatın bir düzen içerisinde olmasını hep isterler. Ortamda dağınıklık sevmedikleri gibi  hayatlarının ilerleyişinde de düzen bozucu ya da kuralsız gidişattan nefret ederler bu yüzden planlı programlı yaşarlar. Çok akıllıdır ve çok acil bir problem belirdiğinde aşırı derecede hızlı çözümler üretebilir.

Bu burca mensup kişiler sorunlu insanlardan ya da hayatı boş yaşayan insanlardan hoşlanmazlar. Göze aşırı batan hareketlerden ya da aşırı dikkat çeken tipleri de pek sevmezler. Arkadaşlarını seçerken de bazen mükemmeliyetçi olabilirler fakat yine de çok sayıda arkadaşları vardır çünkü iletişimi ve yeni insanlarla tanışmayı severler. Bazıları için başak burcu erkeği sıkıcı ya da monotondur.

Başak burcu insanları oldukça inatçı ve sabit fikirlidir. Toprak elementinin etkisinden dolayı fikirleri kolay kolay değişmez. Onlarla bir tartışmaya girmek faydasızdır çünkü tartışmanın sonu yoktur. Tüm toprak elementi burçları gibi başak burcu da radikal ya da ani değişiklikleri sevmez ve değişime direnir. Onun bu sabit ve değişmez yapısı toprak elementinin bir özelliğidir.

Başak burcunun en iyi yapacağı iş müfettişlik ya da denetlemeye ve kusur bulmaya yönelik işlerdir çünkü kusur bulmada başak burcundan daha iyi bir burç yoktur. Düzeni korumayı ve mükemmeliyetçiliği sevdiklerinden iş hayatında mükemmel denetleyici olurlar. Bitmiş bir projedeki son rötuşları mükemmel atar ve bir işin süslemesini de çok iyi yaparlar ve projeyi bir kademe daha güzelleştirerek sonuca ulaştırırlar. Başak burcunun çalışma masası da hep düzenlidir.

Başak burcu adeta sorunları halletmek için yaratılmıştır ve bunu yaparken yorulduğunu bile hissetmez. Çalışmayı sever ve ince detaylarla uğraşacağı işler onun için çocuk oyuncağıdır. Aynı zamanda zevk sahibidir ve baştan savma işler yapmaz. Bir iş Başak burcu tarafından bitirilmişse ortaya müthiş ve kusursuz bir proje çıkarılmış demektir.

Başak burcu hayatın her alanında olduğu gibi aşk hayatında da düzeni sever. Onun için kısa vadeli ilişkiler yoktur sadece uzun vadeli ilişkiler yaşamayı sever ve partnerine değer verir. Dağınıklık sevmeyen Başak burcu için partnerinin de kendisi gibi olması şarttır. Göze batan hareketler yapan ve aşırı dikkat çekici partnerlerden hoşlanmaz. Aşırı yüksek sesle kahkaha atmak ya da rüküş kıyafetler giymek gibi tavırlar onu iter.

Başak burcu erkekleri birlikte olduğu kadının yanına yakışması ve giyinmeyi bilmesi Başak burcu erkeği için önemlidir. Aşırı derecede göze batan kırmızı ruj ya da giyimdeki ahengi bozan bir aksesuar bile onu rahatsız edebilir. Bakıma da özen gösterir ve partnerinin de bakımlı olmasını ister fakat abartıları sevmez. Sorunlardan ve hayatına sorun getiren partnerlerden hoşlanmaz. Onu bağlamak istiyorsanız sürekli yaşadığınız sorunlardan bahsetmemelisiniz. Başak burcu erkekleri aşırı makyajlı kadın da sevmez fakat makyajını güzel ve kendine yakıştırarak yapan kadınlara zaafı vardır.

Toprak elementinin sertliğinden dolayı Başak burcunun Akrep, Balık ve Yengeç burcuna inanılmaz bir zaafı vardır. Su grubunda onu çeken bir şey vardır ve özellikle cinsellikte su grupta bulduğunu ateş, toprak ve hava grubunda asla bulamaz.

Yorumlar:

Astrozia.com bir eğlence sitesidir. Sitedeki yazılar astroloji, burçlar, tarot sembolizmi, numeroloji, psikanaliz, rüya tabiri araştırmaları ve yazarın hislerini birleştirerek bütünsel yorumculuk anlayışına göre yazılmıştır.

 

Site kurucusu ve yazarı: Özlem Uçar

 

Bu sitenin yapımında esinlenen yardımcı kaynaklar:

 

Tarot Diva, by Sasha Graham

The Astrology Bible, by Judy Hall

The Ultimate Astrologer - By Nicholas Campion

The everything TAROT BOOK, by Skye Alexander

ENCYCLOPEDIA OF NUMEROLOGY - By Dr. M. KATAKKAR

Sigmund Freud - The Interpretation of Dreams, translated by Joyce Crick

The Dreamcatcher an A-Z guide to your dreams and what they mean By Philip Clucas

The Complete Idiot's Guide - Interpreting Your Dreams by MARCI PLISKIN and SHARI L. JUST Ph.D

The Dream Dictionary from A to Z (The ultimate a-z to interpret the secrets of your dreams) - Theresa Cheung

 

Bu sitede yazılanların tüm hakları Astrozia.com tarafından saklıdır. İzinsiz kullanılması, kopyalanması ya da yayınlanması kesinlikle yasaktır.