top of page

ASTROLOJİDE ATEŞ ELEMENTİ

Su.png

Astrolojide ateş elementi (Boğa, Aslan, Yay)

Dört element içinde enerjisi en yüksek olanıdır. Başlatıcı ve teşvik edicidir. Düşmanı su, dostu havadır. Su onun enerjisini nötrleştirirken hava enerjisini arttırır. Sıcak ve kurudur. Bu tabiatın temsil ettiği burca mensup olanlar da kuru ve sıcak tenli aynı zamanda sıcakkanlı insanlardır.

 

Bu tabiatın en büyük özelliği etkili olduğu burçlara verdiği yüksek enerji ve cesarettir. Değişkenlerdir ve değişimden korkmazlar, değişime kolay adapte olurlar. Hatta ani yön değişimleri yaparlar. Hayatları bir yönde ilerlerken aniden bir karar verirler ve hayatlarının gidişatı 180 derece farklı yönde değişebilir. Hayata dair verdikleri kararları fazla ölçüp tartmazlar, aniden karar alabilirler ve çok sık hatalı karar aldıkları da olur. Aşırı derecede benmerkezci bir tabiattır ve bu sebepten dolayı bu tabiata mensup olanlar sadece kendi hayatlarını değil çevrelerindekilerin de hayatını yönlendirmeye çalışabilirler. Başkalarının hayatı hakkında karar vermeye kalkışabilirler. Çabuk öfkelenip çabuk sakinleşirler. Aniden öfkelenseler de kavgayı çok uzatmazlar. Macerayı ve yenilikleri çok severler. Dış görünüş itibariyle genellikle kuru ciltli ve kuru kıvırcık saçlıdırlar. Tarotta bu tabiatın etkisi altında kalan kart grubu Değneklerdir.

 

Aşırı derecede girişken ve öncü bir tabiattır. Fakat genellikle başladığı işi bitirmekten ziyade kendinden sonra gelen tabiatlara devreder. Başarılı olduklarını söylemek ancak giriştikleri işleri bitirirlerse mümkün olacaktır. Bu elementin etkisi altında kalan kişilerin bitmez tükenmez enerjileri vardır. Hepimiz yoğun bir iş sezonu sonrası yorgun düşerken ateş elementi mensupları her zaman sanki dün tatilden gelmiş gibi yeni güne zinde ve çalışmaya hazır başlarlar. Onlarda tembellik pek görülmez. Hiç kimseyi takip etmezler, söz dinlemezler, kimsenin izinden gitmezler. Kendi çizgileri vardır, sadece kendileri gibidirler. Tavsiye dinlemezler, hayatlarını kendileri şekillendirmek isterler. Gelişmiş egoları vardır ve özgüveni yüksek kişilerdir, kendilerini değiştirmeye çalışmazlar oldukları gibi olmayı yeğlerler. En sevdikleri şey yönetmek ve en önde olmaktır. Yeni sayfalar açmayı ve yeni projeler üretmeyi kısacası yaratmayı severler.

 

Ateş elementine mensup kişiler aniden parlayabilir hiç umulmadık anda sinirlenebilirler fakat öfkeleri hemen geçer. Aşk hayatında şanslıdırlar. Kolay partner bulurlar fakat şıpsevdi olurlar. Hemen aşık olur hemen de unuturlar. Fazla aşk acısı çekmezler. Bir şeyi başaramazlarsa takıntı yapabilirler fakat birkaç denemeden sonra usanır ve başka bir amaç peşinde koşarlar. Aşk hayatında da durum bundan farklı değildir.

 

Oldukça neşeli, güler yüzlü ve espirili insanlardır. Onlarla yakınlaşmak ve arkadaş olmak çok kolaydır. Somurtkan değil sıcak insanlardır. Yeni arkadaşlar edinmeye her zaman açıktırlar. Kurallara uymayı sevmezler, kendi kurallarını kendileri koymak isterler. Daldan dala atlamayı severler, bir gün bir amaç peşinde yarın başka bir amaç peşinde koşmak gibi olumsuz özellikleri vardır.

bottom of page