top of page

ASTROLOJİDE GÜNEŞ

neptün.png

ASTROLOJİDE GÜNEŞ -“BEN”

Temaları:

  • Ben

  • Ego

  • Kimlik

  • Benlik

  • Kişilik

  • Hayatın merkezi

  • Kontrol mekanizması

İnsan kişiliğine pozitif etkileri:

Sıcak, şanslı, yaratıcı, organizatör, girişken, pozitif, güler yüzlü, gösterişli, havalı, ne giyse yakışan, tutkulu, erkeksi, baba, patron, ateşli, zeki, enerjik, ağır top, canlı, çekici, parlak, dikkat çeken, farklı, güçlü, lider, kontrolcü, özgüveni yüksek, etkili, hissedilen, sağlam, başa çıkabilen, şefkatli, cömert, hayat verici, olgun, aksiyon seven, sözünü dinleten, sevilen, sayılan, rütbeli, planlı.

İnsan kişiliğine negatif etkileri:

Egoist, bencil, benmerkezci, kontrol manyağı, zorlayıcı, kibirli, ipleri eline almayı seven, yenilgiye tahammülsüz, kontrol edilemeyen, zorba, istediğini zorla alan, gücü kötüye kullanabilen, ezici, öfkesi zararlı, tehlikeli, aksiyonsuz yaşayamayan, planları sadece kendine göre yapan, söz dinlemeyen, kafasının dikine giden, emir almayı sevmeyen.

Astrolojide güneş:

Güneş astrolojide en önemli vücut ve içinde bulunduğumuz galaksinin en güçlü ışığıdır. Bu yüzden doğum haritamızın yönetici gücüdür ve yaşam bataryamız, enerjimiz, egomuzun ve benliğimizin simgesidir. Kısacası “ben kimim?”  sorusuna verdiğimiz cevap aslında bizim güneşimizdir.

Astrolojide güneş insan kişiliğinin özü ve insanın kendisini temsil eder. Yaşadığımız güneş sisteminin tam merkezinde yer alan güneş kişi için de hayatın merkezi olan kendisini yani egosunu temsil eder. Astrolojide güneş patrondur ve her şey güneşe yani kişinin egosuna bağlı olarak yorumlanır. Burcumuz bile aslında o anda güneşin içinde bulunduğu güneş burcumuzdur ve tüm burçlar içinde bizim karakterimizi en fazla yansıtan burçtur.

Güneş gökyüzündeki en parlak cisim ve astrolojide bizim için en önemli vücuttur. Bir kişi için isim, ün, kişilik, yetenekler, akıl, zeka ve insan kişiliğindeki tüm potansiyeli içinde barındırır. Kısacası güneş hepimiz için “ben” olarak nitelendirebileceğimiz gezegendir. Bu yüzden bebeğin doğum anında tam olarak nasıl bir kişiliğe sahip olacağını yorumlamak için güneşin hangi pozisyonda ve hangi gezegenleri hangi açıdan gördüğüne bakmak gerekir.

Yeryüzünde yaşayan her birey güneşten aynı enerjiyi almaz. Bazılarının güneşi güçlü bazılarının güçsüzdür. Güneşi güçlü olan insanlar daha  enerjik, pozitif, sıcak ve güler yüzlü iken güçsüz olanlar daha solgun, enerjisiz ya da yorgundur. Güneşi en güçlü olan burç ise aslan burcudur. Bu yüzden aslan burcuna mensup kişiler diğer burçlara göre daha enerjik, kontrolcü ve güçlü kişiliğe sahiplerdir. Bunun sebebi güneşin içinde bulunduğumuz gezegen sisteminde en güçlü vücut olmasıdır.

Astrolojide her şey gezegenlerle gezegenler ise güneşi tanımayla başlar. Güneşi yani kendimizi tanımadan diğer gezegenleri tanımamız ya da anlamamız imkansızdır. Çünkü bütün gezegenler yorumlanırken aslında güneşle olan yakınlık-uzaklıkları ve ilişkilerine göre yorumlanırlar. İnsan hayatının merkezi öncelikle kendisi ve kendi egosudur. Bunun dışında astrolojide her gezegen hayatın farklı bir bileşenini oluşturur fakat bu bileşenler sadece güneşle yorumlandıklarında anlam kazanırlar.

Astrolojide güneşin kişilik özellikleri:

Güneşin kişilik özelliklerini anlamak için öncelikle güneşin nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamamız gerekir. Güneş içinde bulunduğumuz gezegen sisteminin tam merkezindedir ve güneş sistemi içerisindeki tüm gezegenleri kontrol altına alabilecek kadar güçlü bir çekim kuvvetine sahiptir. Bir başka deyişle, güneş tüm bu gezegen sistemini kontrol eden ve ayakta tutan gezegendir.

Güneş tüm bu gücü ve çekim kuvvetiyle kendi gezegen sistemi içerisinde hiçbir objenin etrafında dönmez ya da kendini yine bu gezegen sisteminde hiçbir gezegene uydurmak gibi bir derdi yoktur. Güneş tam anlamıyla bir patrondur ve bu sistem içerisinde her şey ona uymak ve kontrolü altına girmek zorundadır. Bu yüzden aslan burcuna mensup kişiler birçok astrolog tarafından zor kişilikler olarak nitelendirilebilirler. Bunun sebebi aslanların kimseye uymaması ve herkesin onlara uymak zorunda kalmasıdır ve bu durum bazen onların çevresinde yaşayanların hayatını zorlaştıracak boyutlara ulaşabilir.

 

Güneş aynı zamanda bu sistem içerisindeki en ağır ve çekim kuvveti en yüksek gezegendir. Bir o kadar da parlaklığıyla aşırı derecede dikkat çeker. Bu yüzden güneşin etkisini fazla hisseden kişiler ya da aslan burcuna mensup bireyler toplum içinde dikkat çeken ve genellikle çekici kişilerdir. Kimilerine göre “havalı” kimlerine göre “ne giyse yakışıyor” dediğimiz ve kendine baktıran bireyler güneşten fazla enerji kapmış insanlardır.

Doğum anında güneşten çok fazla etki almış kişiler aynı zamanda tıpkı güneş gibi sıcak bir o kadar da güler yüzlü kişilerdir. Daima pozitif ve daima enerjik olurlar. Onları enerjisiz ya da sönük görmek neredeyse imkansızdır. Bu kişiler aynı zamanda çok güçlü kişiliğe sahip dayanıklı kişilerdir. Çok zorlu görevleri alabilir ve büyük organizasyonlara imza atabilirler. Şansları her daim açık yıldızları parlaktır. Bir zorlukla karşılaştıklarında kötümserlik çıkmazında çok fazla kalmaz hemen toparlanırlar.

 

Zodyakta herkes ilk burç olmasından dolayı koç burcunu lider olarak görse de koçun gezegeni olan mars güneşin çevresinde dönmek zorunda olan bir gezegendir. Yani astrolojide önde yürüyen koç olsa bile onun gizli patronu güneştir. Koç belki herkesin tanıdığı ve alkışladığı o kahramandır fakat onun tepesinde her zaman bir aslan oturur. “Özgürlüğüne düşkün” ya da “asla kontrol altına alınamaz” ünvanı taktığımız koç burcu bile gezegeni olan marsın güneşin çevresinde dönmesinden dolayı eninde sonunda aslan burcunun kontrolü altında kendini bulur.

Güneş tüm bu gücü, kontrol mekanizması ve ağırlığı ile aynı zamanda mükemmel bir organizatör ve aynı anda birden çok şeyi kusursuzca ve eş zamanlı bir şekilde halledebilme dürtüsünü yönetir. Asla başarılamaz dediğimiz görevler ya da “bunu kimse yapamaz” diyebileceğimiz işler  bu yüzden güneşten yüksek enerji almış kişiler için mümkündür.

Fakat güneşin bütün bu güzel yanlarının yanında pek de hoş olmayan özellikleri de bulunur. Örneğin, güneş bencilliğin ve egoizmin de kaynağıdır. Aşırı benmerkezci bakış açısına sahip kişiler ya da herkesi hunharca kontrol altına alarak yönetmeye çalışan bireyler güneşten fazlasıyla enerji almış kişilerdir. Belki de aslan burcuna “en zor burç” ünvanı takan da güneşin bu özelliğidir. Güneş zorlayıcı ve gerekirse zorla yönlendiricidir. Bu yüzden güneşin enerjisini fazlasıyla alan kişiler için “hayır” genellikle verilmesi gereken cevap olmayabilir.

Güneşin yokluğunda:

Güneşin yokluğu gece, karanlık ve belirsizliktir. Aslında farkında olmasak bile güneş gözümüzün gördüğü her şeye renk verir ve güneş battığında her şey renksizdir. Bu yüzden tarotta bile güneş ve ay kartları aslında birbirinin zıttı olan kartlar olarak bilinir ve biri aydınlığı diğeri ise geceyi ve karanlığı anlatır. Güneşin fazla olması bilinmezliklerin ortadan kalkması ve her şeyin gün yüzüne çıkması iken güneşin ortadan kaybolarak ayın ve gece karanlığının ortaya çıkması tarotta bilinmezliklerin ve bilinçaltında soru işaretlerinin fazlalığı olarak nitelendirilir.

Güneşin insan kişiliğinde azlığı aynı zamanda bilinçaltıyla daha yakın bağlantı anlamına gelir. Çünkü güneş gündüzü güneşsizlik ise geceyi ve bilinçaltını temsil eder. Bu yüzden bu kişiler bazen gündüzden ve gerçeklerden kopuk daha bilinçaltına yönelik yaşam sürmeye meyillidirler. Bu kişilerin bazılarının altıncı hissi oldukça kuvvetlidir.

Güneşi düşük olan kişiler aynı zamanda güneşi yüksek kişilere oranla daha gösterişsiz, daha az dikkat çeken, daha sönük kişilerdir. Ayrıca enerjileri daha düşük ve duruşları yorgun olabilir. Organizasyon yetenekleri fazla gelişmemiştir hatta kendilerine verilen büyük görevleri ellerine yüzlerine bulaştırabilirler.

bottom of page