top of page

ASTROLOJİDE MERKÜR

neptün.png

ASTROLOJİDE MERKÜR

Merkür Güneşe en yakın gezegendir. O kadar yakındır ki Güneş çevresindeki bir turunu sadece 88 günde atar. Bu yüzden Zodyaktaki en hızlı gezegendir. Mitolojide bu gezegen tanrıların habercisi olarak bilinirdi. Astrolojide Merkür iletişim ve komünikasyonun her şekli ve her aracının yöneticisidir. Yolculuk, iletişim araçları, mektup, yazı, iletişimle ilgili bütün icatlar, bilgisayarlar, emailler, telefonlar ve ulaşım araçlarının yöneticisidir.

 

İletişim ve komünikasyonun temsilcisi olan bu gezegenin aynı zamanda  ayrı olan her şeyi birleştirme gücü de vardır ve kozmik enerjisi dünyada çok hissedildiğinde dargın olanların barışması, ayrı olanın kavuşması ve uzlaşmayan kişilerin uzlaşması ihtimali yüksektir. Merküri senede üç kez yavaşlar ve bu yavaşlama süresinde kavuşmalar ve uzlaşmalar ertelenebilir hatta dünyada iletişim sorunları yaşanma ihtimalinin arttığına inanılmaktadır. Merkürinin güçlü enerjisi hissedildiği zamanda doğan kişiler diğer insanlarla daha kolay iletişim kurarlar.

 

Merkürinin Güneşe bakan tarafı yanarken diğer tarafı donar bu yüzden bu gezegenin etkisi altında kalan kişiler duygusal anlamda bir uçtan diğer zıt uca hızla gidebilir, ağlarken birden gülebilir, öfkeliyken birden sakinleşebilirler. Ne zaman ne yapacakları hiç belli olmaz. Bu gezegenin etkisinde kalan kişiler sabırsız ve hızlı hareket eden kişilerdir. Uzun vadeli planlar yapmayı sevmezler, çabuk elde edilen başarıları daha çok severler. Genellikle hızlı konuşur ve hızlı düşünürler. Onların bu hızına ayak uydurmak inanılmaz derecede zordur. Aniden karar verir ve aniden karar değiştirebilirler. Bu hızlarından dolayı bazen unutkan olabilir ya da yaptıkları işlerde ufak tefek hatalar yapabilirler.

bottom of page