top of page

Boğa burcu erkeği Kova burcu kadını uyumu

woman24.png

Hem Boğa burcu erkeği hem de Kova burcu kadını zaman zaman çatışan ateşli fikirleri olan bağımsız ve güçlü bireyler olarak karşımıza çıkar. Her ikisinin de ortak yönleri olmasına rağmen zaman zaman birbirlerine ters düşecekleri o kadar çok şey var ki. Hepsinden önemlisi biri toprak diğeri hava olan bu burçlar eğer birbirlerini anlamayı öğrenmezlerse aynı dünyanın içinde olsalar bile farklı dünyaların insanları olarak kalacaklardır.


Boğa ve Kova her ikisi de tam anlamıyla bir kaşif. Fakat Boğa ve Kova için “yolculuk” kelimesi farklı anlama geliyor olabilir. Bir toprak elementi mensubu olan Boğa için yolculuk her zaman fiziksel alemdedir. Kova ise bir hava elementi mensubu. Onun yolculukları daha çok zihinseldir. Yer değiştirmektense fikir değiştirmek, yeni ve yenilikçi fikirler uğruna sürekli harekete geçmek gibi. Bu Boğa için biraz rahatsız edici olsa da bireysel farklılıkların bilincinde olduklarında yine de ilişkileri yürüyebilir.

Boğa-Kova ikilisinin birbirine zıt düşebileceği en büyük sorun şu: Boğa bir toprak, sabit ve gelenekçi, Kova ise hava ve değişken ve tam anlamıyla yenilikçi. Boğa her zaman test edilip onaylanmış metotlara bağlı kalırken Kova daima yeni şeyleri denemekten ve risk almaktan yanadır. Eğer bu ikili bir gün ateşli bir tartışma ya da kavgaya tutuşurlarsa %90 bu sebepten olur. Sabit Boğa, mutlu olduğu toprak parçasına sımsıkı sarılır ve orayı sahiplenir. Bir kova için sahiplenilecek bir toprak bile yok. Çünkü o tam anlamıyla bir hava burcu, rüzgar nereye götürürse oraya! Bu Boğayı günün birinde öyle çileden çıkarabilir ki onun ilişkiye son vermesine bile yol açabilir.


Aslında bir Boğa burcu erkeği daima barışçıl ve istikrarı koruyan bir yapıya sahiptir. Rahat hissettiği toprak parçası onun vazgeçemediğidir. Hayallere değil gerçeğe inanır. Ayaklarını sağlam yere basar. Bununla beraber bir Kova kadını tüm bu özelliklerin tam zıttı özelliklere sahip. Mutlu ve huzurlu bir yerde arabasını park etmiş olsa da daima daha iyisini bulma dürtüsüyle yanar tutuşur. Boğanın gerçekçiliğinin tam zıttı olarak Kova kadını hayalperesttir. Fakat büyük fikirlerin kaşifi olabilir. Yine de bu tüm fikirlerinin insanoğlu tarafından tutulacağı anlamına gelmez. Kova “yaşayalım ve görelim” derken Boğa rahatını bozmayı sevmez.

Kova burcu insanları bugünün keskin bir şekilde bilincini korurken aşırı derecede yarının dünyasına bakma eğilimindedir. Hayatı keşfetmeyi seven, farklı deneyimlere ve arkadaşlara sahip güçlü, entelektüel varlıklardır. Bu yetenek nadir olsa da bazen ilişkilerinde onları zorlar. Tüm dünyanın “bugün” zaman diliminde yaşadığı bir gezegende kova “gelecek” zaman diliminde yaşar. Gerektiğinde aşırı derecede vizyon sahibidir ve her adımında geleceği görür. Fakat Boğa burcu erkeği bunu göremeyebilir. Boğa her zaman gelenekçidir. Onun sevgisini gösterme ve romantizmi bile gelenekçi romantizmdir. Kalp şeklinde sembollerle dekore edilmiş bir masa gibi. Bir Kova burcu kadını romantizmi daha önce kimsenin denememiş olduğu bir şekilde getirebilir. Bu Kova kadını için romantizm olsa da Boğa erkeği onu romantizm olarak görmeyebilir.


Ortada bir küçük sorun daha var. Bu ikilinin farklı bir “seksilik” anlayışı vardır. Kırmızı ojeler ya da ince topuklu ayakkabılarla baştan çıkmaya hazır bekleyen tam bir Venüslü Boğa burcu erkeğinin bu dişilik ihtiyacı konusunda Kova burcu kadını eksik kalabilir. Boğa onu jartiyerle yatak odasında beklerken Kova burcu kadını bir anda eşofmanlarıyla belirebilir. Bu Boğayı kimi zaman söndürür kimi zaman tepki vermesine yol açabilir. Boğanın ihtiyaç duyduğu o su grubu kadınlarındaki dişil enerji ne yazık ki Kovada biraz az bulunmakta. Çünkü Kova için çekicilik aslında zihinsel boyutta gerçekleşen bir eylem. Bir Kova burcu kadını akıllı bir erkeği her zaman seksi bulur ve Boğanın da öyle olacağını sanabilir.

Boğa ve Kova arasında uyumluluk ve anlayış mümkündür ancak çaba sarf etmeden olamaz. Boğa burcu her zaman hareket etme konusunda çekingen eylem sergilemeye meyillidir. Bu bir Kova burcu kadını için yavaşlatıcı enerji anlamına gelir. Boğayı yerinden kıpırdatmak tam anlamıyla bir ömür törpüsü olabilir. Kova burcu kadını ise sürekli yenilik ve değişim peşinde. Eğer bu ikili birbirlerinin bu bireysel farklılığını anlar ve bu konu üzerinde çalışmaya karar verirlerse ikisinin birleşimi, istikrarlı ve güçlü bir gelecek getiren bir birliktir.


Boğa burcu erkeği ve Kova burcu kadını çatışmalara yol açacak şekilde asla bitmeyen farklılıklara sahiplerdir. Bazen iki ayrı dünya, bazen de sadece aynı bahçenin çiçekleri. Boğa burcu erkeği Kova burcu kadınını çok fazla fikir odaklı bulabilir ve Kova burcunun duvar dışı düşünce kalıpları yüzünden morali bozulabilir. Boğa geleneği sever Kova ise bu yaşam tarzından kaçar ve geleceğin yeniliklerine daha çok eğilir. Kova birleşmeye direnir ve zihinde yaşayabilir, Boğa ise fiziksel yakınlık ve şehvetli zevkler ister. Boğa için para önemli ve biriktirmek de daha istikrarlı bir yaşam için gerekli. Kova için para yalnızca bir araçtır ve biriktirmeye odaklı değildir. İşte bu noktada da ayrı düşerler.

BOĞA BURCU : 21 Nisan - 21 Mayıs

Sayısı: 2

Elementi: toprak

Cinsiyeti: dişil

Organı: Boyun, boğaz

Astrolojik değeri: Venüs

Dost burcu: Akrep, yengeç

Düşman burcu: Aslan

Tarot kartı: İmparatoriçe

Yaşam mottosu: Kaliteli yaşa!

En uyumlu ilişki yaşayabileceği burç: Akrep

KOVA BURCU : 22 Ocak - 19 Şubat

Sayısı: 11

Elementi: hava

Cinsiyeti: Eril

Organı: Dolaşım sistemi

Astrolojik değeri: Uranüs

Dost burcu: Koç

Düşman burcu: Akrep

Kova burcunu temsil eden Tarot kartı: Yıldız

Yaşam mottosu: Kendi kurallarını kendin koy!

En uyumlu ilişki yaşayabileceği burç: Koç

Kova burcunun pozitif özellikleri:

İdealist, özgür, devrimci, reformcu, yıkıcı, yenilikçi, akılcı, mantıklı, farklı, maceraperest, eleştirel, demode olanla ilgilenmeyen, insancıl, toleranslı, açık görüşlü, sosyal, dışa dönük, sıra dışı, hızlı, arkadaş canlısı, iradeli, başkalarını düşünme, kendini geliştirmeyi seven, öğrenmeyi seven, ters, kavgacı, fevri, herkesin gittiği yönde gitmeyen, sadece kendi doğrularıyla yaşayan, kendine öz tarz sahibi, özgürlüğüne aşık, sıra dışı fikirleri olan.


Kova burcunun negatif özellikleri:

Uyumsuz, anarşist, serseri ruhlu, düzensiz, yıkan, yok eden, isyankar, savaşçı, sıra dışı, ikna olmayan, tutarsız, kural tanımayan, mevcut sistemi yıkmaya meyilli, sürüden ayrılan kuzu, kurallara saygısız, aşırı eleştirel, zıt bir kişiliğe sahip, tehlikeleri seven, her kes gibi yapmayan, baskı altında yaşayamayan, renk uyumuna özen göstermeyen, mevcut düzeni yıkmaya teşebbüs eden.

Boğa burcu pozitif özellikleri:

Pratik, güvenilir, sabırlı, iş yaşamında uyumlu, dayanma gücü yüksek, değerbilir, kararlı, iradeli, dikkatli, romantik, azimli, sanatçı ruhlu, sadık, doğaya düşkün, rahatına düşkün, lüks ve konfor sever, doğaya düşkün, koleksiyoncu, evinin güzelliğine düşkün, ailesine düşkün, güzelliğe zaaf, risk almayı sevmez, güzel sanatlara düşkün.


Boğa burcu negatif özellikleri:

İnatçı, sabit fikirli, Esneklikten yoksun, tartışmacı, ağır ve yağlı yemekleri sevme, boğazına düşkün, sabit fikirli, yenilik ve değişime karşı, temkinli, rahatına düşkün, boğazına düşkün, pasif, hoşgörüsüz, güzelliklere ve maddeye önem veren, tembel, yavaş, alışverişkolik, ayağını yorganına göre uzatamayan, markacı, dünyevi zevklere düşkün, aşırı sahiplenen, değişime kapalı, mükemmeliyetçi.

YORUMLAR

bottom of page